+371 63021420 | info@kulk.lv +371 63048963 I pasutijumi@kulk.lv
25.01.2021

KULK sētniece ar 28 gadu stāžu: "Šobrīd prasības pret šo profesiju ir ievērojami augušas"

Jolanta strādā par sētnieku 28 gadus. Viņa pastāstīja, kāpēc izvelējas šo darbu, ka mainījās prasības pret šo profesiju un kāpēc kolēģi viņu sauc par Čakstes kundzi. 

Bija 1991.gads - grūti laiki - un kaut kā vajadzēja paēdināt bērnus. Tolaik strādāju par saimniecības māsu Jelgavas slimnīcā un nesaņēmu pietiekami daudz naudas, lai uzturētu savus četrus bērnus. Sētnieka darbs bija ērts papildu darba variants - no rīta pastrādāju uz ielas, pēc tam skrienu uz slimnīcu.

Mans pirmais objekts bija Dzelzceļa tilts. Bija smagi – tolaik mazas traktortehnikas nebija, bet līdz astoņiem no rīta visam vajadzēja būt uzkoptam. Dažreiz man palīdzēja bērni - tā viņiem bija laba pieredze, lai iemācītos strādāt.

90-ajos man uzbruka vairākas reizes. Bet es „atkāvos” (smejas). Jā, mēdza būt bailīgi agros rītos, kad vēl ir tumšs, bet ko lai dara - jāstrādā taču ir.

2000.gadā es pieņēmu lēmumu strādāt tikai vienā darba vietā un izvēlējos par labu Kulk.

Man patīk mans darbs. Es uzkopju divas autobusa pieturas, vairākus objektus pilsētas centrā, t.sk teritoriju pie Trīsvienības torņa, blakus veikalam „Kanclers” un Čakstes pieminekļa laukumu. Pēdēja objekta dēļ kolēģi mani sauc par Čakstes kundzi (smejas).

Pēc sala sniegs ir lielisks! Viegls, pūkains! Fiziski grūti ir karot ar slapju sniegu, bet pa šiem gadiem es jau esmu pieradusi, un tas arī negadās pārāk bieži. Kā arī, kad ļoti daudz sniega, palīgā nāk mazā tehnika. Man vispār nav mīļāko un nemīlamāko darba pienākumu - vienkārši ņem un dari. Vasarā jāravē, rudenī jāgrābj lapas, ziemā jātīra sniegs, pēc atkušņa jāsavāc milzīga izsmēķu čupa, jo cilvēki tos met sniegā.

Sētnieks - tas ir pilsētas labiekārtošanas speciālists. Mēs darām daudz ko, tikai ļaudis to nemana mūsu grafika dēļ. Starp citu, šobrīd prasības pret šo profesiju ir ievērojami augušas. Tas tev nav vienkārši slotu pavicināt.

Nekad vienaldzīgi nepaiešu garām, redzot, ka manā objektā kāds ir piemēslojis. Mēdz būt, eju savās darīšanās garām autobusa pieturai, kuru uzkopju. Skatos, tur pudele mētājas -paņemu, paburkšķu un izmetu. Bet, ja pieķeru vaininieku, noteikti aizrādu. Es esmu stingra! (smejas)

Tie, kuri sauc sētniekus par slinkiem - nāciet, pamēģiniet pastrādāt! Novākt sniegu, sagrābt lapas. Varbūt tad šo cilvēku galvās kaut kas varētu izmainīties...

Bet vispār cilvēki ir sākuši mazāk mēslot uz ielām. Atkritumu vienalga ir daudz, ja neviens nevāktu, būtu briesmīgi, bet kopumā sabiedrība kaut kā ir sākusi vairāk aizdomāties par apkārtējo vidi, izturēties daudz atbildīgāk.

Ļoti skumji, ka daži iedzīvotāji pie visa vaino „Kulk”, piemēram, ka snieg, līst  lietus  vai rudens ar loga. Nu, netīrām mēs sniegu daudzdzīvokļu māju pagalmos! Kāpēc iedzīvotāji neaizdomājas par to, ka katrs strādā savas kompetences ietvaros, ka mums ir līgums ar pilsētu par to, kas mums ir un kas nav jādara? Nav taču tā, ka mums te atnesa naudas maisu, bet mēs neko nedarām. Mēs izpildām visu, ko no mums pieprasa!

Tas, ka sētnieks neko nevar nopelnīt, ir stereotips. Ja strādā, tad par dzīvi žēloties nenākas.

Labiekārtošana manā dzīvē ir ielauzusies visai dziļi - es esmu arī mājas vecākā. Mēs jau otro gadu pēc kārtas saņemam pilsētas apbalvojumu kā spožākais daudzdzīvokļu nams. Mums kāpņu telpā viss ir izgreznots, ļoti skaisti! Man prieks, ka kaimiņi tāpat kā es saprot, ka, ja ne mēs paši, tad neviens jau mūsu vietā to nedarīs! Neviens cits nenāks un neremontēs kāpņu telpu, jo tas ir mūsu kopējais īpašums un kopējā atbildība.

Kā atpūšos? Siltumnīcā audzēju gurķus un tomātus, pavadu laiku ar mazbērniem.

Kopā ar mani uz objektiem dodas arī mans sunītis Doriks. Mašīnā gaida vai grozās kaut kur maliņā, kamēr es uzkopju. Mums kopā ir jautrāk. Bet mājās mani tikmēr gaida divi kaķi - Zoziks un Juziks (smaida).

KULK: 

Jolanta, mūsu Čakstes kundze!  Paldies, ka tik ilgi esi kopā ar mums, par to, ka ikdienā pielieto savu iespaidīgo pieredzi!  Par  to, ka esi atbildīga, stipra un rupējies par Čakstes pieminekli, ievērojot visas patriotiskās tradīcijas. Augsti novērtējam, ka Tu esi kopā ar mums!